مدیریت آمار و فناوری اطلاعات
۱۳۹۸/۲/۵
1397/07/22
20 اكتبر مصادف با 28 مهر، روز جهاني آمار

20اكتبر 2010 ـ 28 مهرماه  از طرف سازمان ملل به عنوان روز جهاني آمار نام‌گذاري شده‌است. نام‌گذاري روزها با موضوعات خاص، سنتي است كه هم در سطح ملي و هم در سطح بين‌المللي مرسوم ‌است. اين نام‌گذاري‌ها از دو منظر قابل توجه است. اول اينكه موضوع مورد نظر نزد مردم يك كشور يا مردم جهان آنقدر با‌ اهميت و برجسته است كه روزي را به آن اختصاص مي‌دهند.
وم اينكه موضوع موردنظر جايگاه واقعي خود را ندارد و جامعه به اهميت آن آگاه نيست. بنابراين روزي را با آن نام‌گذاري مي‌كنند تا مردم به اهميت آن پي ببرند و موضوع، جايگاه واقعي خود را به مرور زمان پيدا كند.

نام‌گذاري روزي به عنوان روز جهاني آمار، از منظر دوم است و سازمان ملل - كه برآيند خرد و مشاركت مردم جهان است ـ درصدد بوده تا توجه مردم و حاكميت‌ها را به آمار و اهميت آن جلب كند و از همين جهت است كه بان‌كي‌مون ـ دبير كل سازمان ملل - در نامه‌اي به رهبران جهان مي‌گويد «بياييد در اين موقعيت تاريخي جشن بگيريم و به نقش آمار در توسعه اجتماعي و اقتصادي جوامع اذعان كنيم و براي تقويت توانايي‌هاي ملي آمار تلاش كنيم و منابع بيشتري به آن اختصاص دهيم».

به دنبال اين پيام در اكثر كشورهاي جهان با مشاركت سازمان‌هاي توليدكننده آمار، تشكل‌ها و انجمن‌هاي آمار و صاحبنظران و متخصصان آمار برنامه‌هايي براي گراميداشت اين روز تهيه و تدارك ديده شده است. براي آگاهي از جزئيات بيشتر مي‌توانيد به آدرس روز جهاني آمار در www.unstats.un.org/unsd/wsd و آدرس روز جهاني آمار ايران در www.iranstat.org مراجعه كنيد. 
تعداد بازدید:
2
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
آدرس : شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد دانشگاه، ساختمان شماره 1
كدپستي :8815713471           تلفن :33331040-038
                   دور نگار :33331040-038
                      It@skums.ac.ir    
تاریخ بروز رسانی 1398/02/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
Powered by DorsaPortal